Ładowanie Wydarzenia
 • « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  Autobus Kultury na Dajtkach

  26 sierpnia 2019 | 10:00 - 30 sierpnia 2019 | 14:00

  Darmowy
  Autobus Kultury na Dajtkach

  Autobus Kultury na Dajtkach

   

  #AUTOBUSKULTURY 🚌
  Dobra, zdradzimy Wam sekret: nasz autobus nie jest zwykłym autobusem. Tak naprawdę to magiobus – pojazd, w którym wydarzają się czary, a silnik – jego serce – napędzany jest wyobraźnią. Przez całe wakacje jeździć będzie po dzielnicach Olsztyna, zapraszając dzieciaki i dorosłych do krain niesamowitości. Szukajcie go na swoich podwórkach i placach. Gdy tylko usłyszycie tajemne zaklęcia klaksonu, biegnijcie ku niemu czym prędzej. Magiobus otworzy przed Wami światy arcyciekawych zdarzeń. Z kolorowych farb wyłonią się obrazy, teatr stanie się baśnią, muzyka będzie płynąć razem z tworzonymi opowieściami. Kto wie, może nawet trzepak dostanie skrzydeł i zacznie latać, a łysemu sąsiadowi wyrosną różowe włosy. Aha, i jeszcze jedno: żadne, ale to żadne inne miasto na świecie nie ma takiego pojazdu. On jest dla Was! Z Magiobusem zostawicie nudę daleko w tyle.

  👉 PROGRAM:
  26-30.08 PN-PT 10:00-14:00
  Dajtki (Promenada)

  👉 26.08. (poniedziałek) G:10.00 – Trzepak Rządzi / projekcja filmowa
  Wskrzeszamy gry oraz zapomniane zabawy naszych rodziców i dziadków, gdy świat kręcił się wokół trzepaka. Świat analogu może wchłonąć lepiej niż niejeden wirtualny poziom platformówy.
  Zapraszamy całe rodziny na otwarte warsztaty podwórkowe, podczas których odkurzymy gry oraz zabawy naszych rodziców i dziadków.
  Cykl pt. „Trzepak rządzi” to spotkania, których głównym celem jest zachowanie przy życiu i upowszechnianie dawnych zabaw i gier podwórkowych stanowiących nieformalną, a przez to bliską i autentyczną część naszej kultury.
  Przywołując zapomniane gry, zabawy i tradycję wspólnego spędzania czasu, chcemy zachęcić do zainteresowania obyczajami naszego regionu, obudzić wspomnienia z dzieciństwa, które mogą stanowić pierwszy krok na drodze integracji społecznej.
  Pragniemy również promować ideę spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.
  Zapraszamy całe rodziny.

  👉 27.08. (wtorek) G:10.00 – Mateusz Kopacz: warsztaty foto
  Ideą zajęć z podstaw fotografii jest rozwijanie zainteresowań artystycznych. Mimo szalonego postępu technologicznego – od pierwszego utrwalonego zdjęcia na płycie szklanej w 1827 do aparatów cyfrowych, to idea wykonywania zdjęć pozostała ta sama – utrwalanie najważniejszych wydarzeń z życia ludzi.
  Nasze warsztaty fotograficzne to wspaniała propozycja dla dzieci i młodzieży, chcących rozwinąć swoją wyobraźnię poza dotychczasowe horyzonty. W programie m.in. :
  – Zdjęcia przy Foto – Stand
  – Przegląd aparatów analogowych oraz cyfrowych
  – Film poklatkowy
  – Wprowadzenie w świat „Makro” fotografii
  – Zdjęcia błyskawiczne
  – Foto-budka
  – Zamrażanie ruchu
  Zapraszamy dzieciaki od 10 roku życia

  👉 28.08. (środa) G:10.00 – Biały Teatr: warsztaty teatralne. W ŚWIECIE KAMISHIBAI
  Podczas warsztatów, wraz z Białym Teatrem, młodzi teatromani odkryją sztukę tworzenia teatru ilustracji i opowieści – kamishibai, opartą na warmińskich klechdach i legendach.
  Kamishibai (jap. kami– papier, shibai– sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę– na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych– w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
  Biały Teatr powstał w lutym 2003 roku, działa pod skrzydłami Stowarzyszenia Scena Babel. Poza działalnością artystyczną, zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie teatru. Aktorzy spotkali się w Olsztyńskim Teatrze Rapsodycznym Krystyny Spikert, gdzie poznali postać Mieczysława Kotlarczyka i historię jego teatru słowa. W ten sposób słowo stało się dla nich źródłem inspiracji twórczej i motywem do stworzenia własnej wizji i własnego stylu. Od kilku lat aktorki Teatru, zafascynowane formą teatru kamishibai, tworzą spektakle w tej konwencji, prowadzą warsztaty dla dzieci i nauczycieli oraz przygotowują spektakularne, plenerowe widowisko Warmiński Kamishibai, rozmiary parawanu wyniosą 2x4m.
  Zapraszamy dzieci od 8 roku życia

  👉 29.08. (czwartek) G:10.00 – Przestrzeń naprawdę wspólna – warsztaty architektoniczno-urbanistyczne z Projektem MiastoWY
  Wraz z Katarzyną Roszkowską i jej Projektem MiastoWY będziemy odkrywać na nowo dobrze znane zakątki osiedla- poszukamy tych, które warto ulepszyć i znajdziemy te, którymi warto się pochwalić. Oprócz tego razem wymyślimy taki plac miejski, by wszyscy mieszkańcy lubili tam spędzać czas wolny oraz zaprojektujemy domy dla kilku bardzo nietypowych osób, które postanowiły również spędzić swoje życie w tej malowniczej części Olsztyna.
  Rozkład jazdy:
  1. Przestrzeń naprawdę wspólna- makieta placu miejskiego
  2. Mobilny instagram- kadrowanie interesujących zakątków
  3. Co by tu zmienić?- kolaże upiększające zdjęcia osiedla
  4. Dom skrojony na miarę- projekty budynków dla nowych mieszkańców.
  Zapraszamy całe rodziny!

  👉 30.08. (piątek) G:10.00 – Akademia Młodych Twórców, czyli sztuka XX wieku bez tajemnic: nasz pop-artowy portret
  Akademia Młodych Twórców, czyli sztuka XX wieku bez tajemnic to cykl warsztatów, przedstawiających najważniejsze kierunki sztuki nowej. Naszą podróż zaczniemy od ekspresjonistycznych poszukiwań, żeby krętą drogą przez kanciaste labirynty kubizmu, organiczne i nieorganiczne szlaki abstrakcji dojść do ostrego, dadaistycznego zakrętu i zadać sobie pytanie czym w ogóle jest sztuka? Udowodnimy, że twórczość ma niejedno oblicze i spróbujemy zrozumieć, dlaczego coś co z pozoru wydaje się proste – wielką sztuką jest!
  Nasz pop-artowy portret
  Sztuka popularna, a ta wielka, wynoszona na piedestały – czy gdzieś jest jakiś wspólny mianownik? Z pewnością jest nim pop-art. Namalujmy obraz, dopiszmy zabawne komentarze, bawmy się tym co modne, popularne, bawmy się sztuką!
  Zapraszamy dzieci od 7 roku życia

  Projekt #autobuskultury nie jest kierowany do grup kolonijnych oraz innych grup zorganizowanych.

 • Szczegóły

  Start:
  26 sierpnia 2019 | 10:00
  Koniec:
  30 sierpnia 2019 | 14:00
  Koszt:
  Darmowy
  Wydarzenia Tagi:
  Strona internetowa:
  https://www.facebook.com/events/1153428164854903/

  Miejsce

  Dajtki (Promenada)
  Olsztyn,

  Organizator

  MOK Olsztyn