Ładowanie Wydarzenia
 • « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  „Pierwszy Warmiński Wielobój Spadochronowy Driel-Oosterbeek”

  12 lipca 2019 | 14:00 - 14 lipca 2019 | 17:00

  Pierwszy Warmiński Wielobój Spadochronowy Driel-Oosterbeek Orneta 12 - 14 lipca 2019

  „Pierwszy Warmiński Wielobój Spadochronowy Driel-Oosterbeek”

  Ideą zorganizowania „PIERWSZEGO WARMIŃSKIEGO WIELOBOJU SPADOCHRONOWEGO DRIEL-OOSTERBEEK” jest uczczenie 75 rocznicy polskiego czynu zbrojnego poprzez ukazanie widzom walk polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej która wzięła udział w jednej z ważniejszych operacji II Wojny Światowej – operacji powietrzno – desantowej „Market Garden” na terenie okupowanej Holandii we wrześniu 1944 roku.
  Całe wydarzenie odbędzie się w Ornecie w dniach 12 – 14 lipca 2019 roku. Teren lotniska, stara infrastruktura miasta, jak położenie miejskiego jeziora, wyśmienicie nadają się do odtwarzania epizodów historycznych z przed 75 lat. Główny cel to uczczenie 75 rocznicy tej bitwy, jak również propagowanie często zapomnianych i niezwykle ważnych epizodów z okresu II wojny światowej, w których złotymi zgłoskami zapisali się polscy żołnierze – spadochroniarze.
  Niecodzienne wydarzenie jest ściśle powiązane z historycznymi działaniami 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Oprócz pokazu dla publiczności realizowane będą również treningi oddziałów spadochronowych. Na terenie lotniska zostanie przedstawiona obrona terenu lądowania oddziałów spadochronowych, a następnie przebicie się sił powietrzno-desantowych do miasta z przeprowadzeniem walk z wojskami niemieckimi. W porze nocnej (zgodnie z historią) zostanie pokazany najciekawszy epizod dla widzów – nocne forsowanie rzeki Ren przez polskich spadochroniarzy. Podczas poszczególnych prezentowanych epizodów udział wezmą rekonstruktorzy ukazujący holenderski ruch oporu. W drugim dniu imprezy odbędzie się Wielobój Spadochronowy w rejonie jeziora Mieczowego.
  Dodatkową atrakcją będzie udział rekonstruktorów umundurowanych oraz wyposażonych w broń z okresu walk na froncie zachodnim (lądowania pod Arnhem w 1944), wykorzystanie historycznych pojazdów wojskowych oraz środków pirotechnicznych pozorującej ówczesne pole walki.

  Udział w projekcie potwierdziły już grupy rekonstrukcji historycznej z kraju i zagranicy. Na imprezę przybędzie ok. 30 rekonstruktorów odtwarzających wiernie sylwetki żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz 80 rekonstruktorów odtwarzających wojska niemieckie, brytyjskie, amerykańskie , partyzantkę holenderską i ludność cywilną. Organizatorzy zaprosili również przedstawicieli środowisk spadochronowych z różnych części Europy.
  Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Starosty Lidzbarskiego.

 • Szczegóły

  Start:
  12 lipca 2019 | 14:00
  Koniec:
  14 lipca 2019 | 17:00
  Wydarzenia - Kategorie:
  ,
  Wydarzenia Tagi:
  , , , ,
  Strona internetowa:
  https://www.facebook.com/events/622121911635652/

  Miejsce

  Orneta
  11-130

  Organizatorzy

  GH Ostpreussen
  Orneta
  Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ornecie
  Reduta Orneta