Ładowanie Wydarzenia
 • « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  Prima Aprilis

  1 kwietnia 2019

  prima aprilis 1 kwietnia 2019 Olsztyn

  Prima Aprilis

  To dzień żartów i obyczaj, który obchodzony jest 1 kwietnia w wielu krajach świata. Tego dnia robimy psikusy i bezkarne żarty, celowo wprowadzamy w błąd naszych znajomych i bliskich.

  Genezy tego święta, uczeni i badacze doszukują się już w starożytnym Rzymie, choć popularne zaczęło być dopiero w późnym średniowieczu. Wielu uważa, że zwyczaj ten wiąże się z obchodami na cześć rzymskiej bogini Ceres. Legenda głosi, że została ona wyprowadzona w pole, kiedy poszukiwała swojej zaginionej córki. Ku jej czci, 1 kwietnia obchodzono święto Veneralia. Tego dnia dozwolone były żarty, kawały i wygłupy.

  Do Polski obyczaj ten dotarł z Europy Zachodniej w XVI wieku. Dzień ten uważano za mało poważny i starano się by tego dnia nie robić nic ważnego. Poświęcano się natomiast opowiadaniu zmyślonych i nieprawdziwych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naśmiewaniu się z osób, które dały się nabrać.

  Najzabawniejsze i najciekawsze były i są nadal żarty kuchenne. Za każdym razem sprawdza się zamiana cukru w cukierniczce solą i bezcenna mina osoby pijącej herbatę, uprzednio „posłodzonej” solą 🙂

  prima aprilis 1 kwietnia 2019 Olsztyn żarty

  Ciasto czekoladowe! Nic podobnego! Przecinamy gąbki kuchenne na pól, smarujemy je masą czekoladową, nakładamy bitą śmietanę, posypujemy kolorową posypką i układamy na talerzu. Gotowe! Ktoś, kto się na nie skusi, na pewno się zdziwi 🙂

  prima aprilis 1 kwietnia 2019 Olsztyn babeczki

  A co się dzieje kiedy przestają działać np. sprzęty elektroniczne? 

  Popsuł się nam nowy telewizor? Ależ skąd! Wystarczyło wyjąć tylko wtyczkę z gniazdka, tak by nikt tego nie zauważył.

  A może przestał działać również pilot? Akurat tego dnia w prima aprilis? Wyjmijmy baterie i gotowe 🙂

  A co się stanie, kiedy przestawimy w domu wszystkie zegarki o kilka godzin do przodu? To będzie dopiero ubaw.

  Te wszystkie żarty i jeszcze wiele, wiele innych rozbawią nas do łez. A zatem pełnego śmiechu i udanego dnia życzymy Wam dzisiaj!!!

  prima aprilis 1 kwietnia 2019 Olsztyn dowcipy

 • Szczegóły

  Data:
  1 kwietnia 2019
  Wydarzenia - Kategorie:
  ,
  Wydarzenia Tagi:
  , ,

  Miejsce

  Olsztyn