Gdzie na wakacje w 2019 roku?

Jedni kochają zimę i w pełni korzystają z uroków śnieżnego szaleństwa, inni z utęsknieniem wyczekują dłuższych i cieplejszych dni. Niezależnie od tego, co preferujesz bardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zaczął planować wakacje 2019 już dziś!

Wakacje 2019 | TERMINY

Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejsze terminy w jakich Polacy planują swoje wyjazdy to lipiec i sierpień. Jednak z analiz wynika, że podróżnicze nawyki powoli ulegają zmianom i nie dość, że decydujemy się także na wycieczki w mniej popularne miejsca, to podróżujemy znacznie chętniej i częściej. Termin wakacji często determinuje praca jaką wykonujemy. Niezależnie od pory roku w każdym miejscu – czy to w pięknej Krainie Warmińskich Lasów i Jezior czy w pięknych Beskidach, czy też w gorącym Egipcie – możemy znaleźć ciekawe oferty i niezapomniane atrakcje.

Wakacje 2019 | TRENDY

Jednym z bezkonkurencyjnych wakacyjnych hitów wśród Polaków od lat jest Chorwacja. Pod wieloma względami to bardzo atrakcyjny kraj, do którego większość z nas może dojechać samochodem.

W 2019 roku popularnym kierunkiem może okazać się Grecja! To kraj zarówno dla osób, których celem jest odpoczynek w pięknych kurortach, amatorów fotografowania zamieszczających zdjęcia w serwisach społecznościowych takich jak instagram oraz dla miłośników historii. Wakacje w Grecji można zacząć planować już teraz korzystając z ofert biur podróży lub samodzielnie – tanie loty do Aten znajdziemy już za 89 PLN.

wakacje-2019-grecja-santorini

Popularność zdobywa także Jordania, stając się konkurencją dla wiodącego prym Izraela. Wycieczka do zjawiskowej Petry oraz kąpiel w Morzu Martwym to marzenie niejednego turysty. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taki wyjazd należy posiadać ważny paszport oraz przygotować się na uiszczenie opłaty za wizę wynoszącą około 25 EURO. Darmowa wiza do Jordanii także jest dostępna – w ciągu 48 h od przyjazdu do Jordanii należy zgłosić się do Aqaba Special Economic Zone Authority (ASEZA) Wisa Office w Akabie.

wakacje-2019-jordania-petra-wycieczki

Wakacje 2019 | POGODA

Aspektem odkrywającym znaczącą rolę podczas wyboru wakacyjnej destynacji jest również pogoda. Nie trzeba jednak daleko szukać, ponieważ ostatnie lata w Polsce pokazują, że spędzenie wakacji bez wyjeżdżania za granicę również może być przyjemne.

Idealnym kierunkiem dla fanów aktywności staje się Olsztyn, potocznie zwany „O!grodem Natury”. To miasto kuszące ofertą turystyczną przez wszystkie cztery pory roku. Stolica Warmii i Mazur przyciąga unikatami natury, kilkunastoma jeziorami w granicach miasta i lasem miejskim, największym miejskim parkiem Europy. Olsztyn, to miasto, gdzie tradycja styka się z nowoczesnością. Miasto, gdzie jeziora znaczą więcej niż woda, a natura więcej niż zieleń. I gdzie zima potrafi być gorętsza niż lato …

Olsztyn Jezioro Wakacje

Pozwól zainspirować się temu miejscu, jak niegdyś Mikołaj Kopernik, który właśnie tu dokonał swoich największych odkryć.

Kopernik,_laweczka,_Olsztyn

Źródło foto: Wikimedia Commons/ MOs810

Atrakcje w Olsztynie – TOP 10

1.    Zamek Kapituły Warmińskiej
Imponujący gotycki zamek stanowi godną wizytówkę Olsztyna już od ponad sześciu wieków. Warto go odwiedzić, by spędzić choć chwilę w tych samych komnatach, co Mikołaj Kopernik lub zobaczyć panoramę miasta z zamkowej wieży.

800px-Olsztyn_zamek_06

Źródło foto: Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski

2.    Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Z Olsztyna łatwo się przenieść prosto do gwiazd! Największe w regionie planetarium zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt projekcyjny. Z kolei na obserwacje Słońca i nocnego nieba „na żywo” zaprasza pobliskie obserwatorium astronomiczne.

Olsztyn Planetarium
Źródło foto: Wikimedia Commons/Antekbojar


3.    Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła
Najstarszy i najbardziej okazały kościół w mieście. W 1991 r. w zabytkowych, gotyckich murach świątyni mszę odprawił papież Jan Paweł II. Latem odbywają się tu Olsztyńskie Koncerty Organowe.

4.    „Aquasfera”
Nowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu. Sztuczna rzeka i kręcone zjeżdżalnie z pewnością sprawią frajdę dzieciom, a jacuzzi czy wodne kaskady pozwolą zrelaksować się dorosłym. W części sportowej znajduje się basen o wymiarach olimpijskich.

5.    Kortowo i „Kortowiada”
Jedyne w swoim rodzaju miasteczko uniwersyteckie skupiające większość budynków dydaktycznych i akademików uczelni. Do tego położone w malowniczych okolicznościach przyrody, nad Jeziorem Kortowskim. Gdyby tego było mało – odbywają się tu jeszcze słynne na cały kraj juwenalia, czyli „Kortowiada”.

6.    Olsztyńskie Lato Artystyczne
Latem w Olsztynie nigdy nie jest nudno. Obcowanie z kulturą i dobrą zabawę zapewnia mieszkańcom i turystom OLA, czyli trwający ponad trzy miesiące festiwal. Obejmuje on cykl wydarzeń muzycznych, teatralnych i rozrywkowych, których głównymi scenami są Amfiteatr im. Czesława Niemena i Stare Miasto.

7.    11 jezior 
W jakim innym miejscu, w granicach miasta znajduje się kilkanaście jezior? Tylko w Olsztynie! Przyroda, jak nigdzie indziej, wkomponowuje się tu w miejski krajobraz. A czy może być coś lepszego na Warmii i Mazurach niż odpoczynek nad wodą i na wodzie?

8.    Las Miejski
Największy w Europie kompleks leśny znajdujący się w granicach miasta zajmuje blisko 15 proc. powierzchni Olsztyna. Pozwala to na bliski kontakt z naturą już kilka kroków od centrum miasta. Las Miejski to miejsce zachęcające do rekreacji, poprzecinane ścieżkami rowerowymi i pieszymi szlakami turystycznymi.

9.    Mikołaj Kopernik
Choć znany astronom spędził w Olsztynie zaledwie kilka lat, znacząco wpłynął na losy miasta. Bronił go przed Krzyżakami, prowadził tu obserwacje astronomiczne i napisał rozprawę o reformie pieniądza. Dziś chętnie pozuje do zdjęć – ze wszystkimi, którzy znajdą chwilę, by posiedzieć z nim na ławeczce.


10.     Wysoka Brama
Kiedyś broniła wstępu do miasta, dzisiaj jest otwarta na zwiedzających. To ozdoba starówki, jedna z najstarszych budowli w mieście i najlepiej zachowany element gotyckich fortyfikacji Olsztyna.

Olsztyn Wysoka Brama

Źródło foto: Wikimedia Commons/Zala