Kopernik,_laweczka,_Olsztyn

546. Urodziny Mikołaja Kopernika

We wtorek 19 lutego będziemy obchodzić urodziny patrona naszego miasta – Mikołaja Kopernika. Był on jednym z najsłynniejszych i najważniejszych mieszkańców Olsztyna. 

Mikołaj Kopernik był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Przez lata zajmował się m.in. medycyną i ekonomią. Do częstych zajęć Kopernika należało spoglądanie w niebo i wnikliwa analiza zachodzących na nim zjawisk. To właśnie obserwacje nieba sprawiły, że Mikołaj Kopernik stał się jednym z najważniejszych badaczy w dziejach ludzkości.

546 Urodziny Mikołaja Kopernika Ziemia 19 lutego 2019

Krótka Biografia

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, jednak całe dorosłe życie był ściśle związany z Warmią. W latach 1516 – 1521 piastował funkcję kanonika-administratora dóbr kapituły warmińskiej. Ponadto tekst pierwszej księgi – najsłynniejszego dzieła Kopernika zatytułowanego „O obrotach sfer niebieskich” został spisany właśnie w Olsztynie. Ze względu na przywiązanie Kopernika do Olsztyna to właśnie w tym mieście znajduje się jedyny zachowany do dziś przyrząd badawczy wykonany ręką wielkiego badacza.

Miejsca Mikołaja Kopernika

W stolicy Warmii i Mazur powstały dwa pomniki słynnego uczonego. Będąc w okolicy Amfiteatru w Olsztynie możemy odnaleźć ławeczkę Kopernika, natomiast w pobliżu Łyny przy Casablance znajduje się popiersie astronoma. Oprócz tego warto wymienić także wybudowane w hołdzie Kopernikowi Olsztyńskie Planetarium. Miejsce to zostało uroczyście otwarte w 500. rocznicę urodzin badacza – 19 lutego 1973 r.

Olsztyn Planetarium

Obchody urodzin Mikołaja Kopernika w 2019 roku

Z okazji urodzin Mikołaja Kopernika w naszym Regionie odbędzie się wiele ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych.
Miasto Olsztyn zaplanowało pokaz filmu „Niespokojny Wszechświat” oraz – jak na urodziny przystało – tort. Będzie też uroczyste uruchomienie „Wagi Planetarnej”.
We Fromborku będzie nie tylko urodzinowy tort, ale również odbędzie się tam wykład znawcy Kopernika oraz wyświetlony zostanie film. Uroczystości rozpoczną się rano w Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie będzie można zobaczyć wiele interesujących wystaw.

PROGRAM OBCHODÓW

 • 10:00 i 13:00 – Dział Historii Medycyny (zespół poszpitalny Św. Ducha), ul. Stara 4
  wystawy: Ze zbiorów działu historii medycyny oraz Theatrum anatomicum
 • 11:00 i 14:00 – Pałac Biskupi (Wzgórze Katedralne), ul. Katedralna 8
  wystawy:
  Mikołaj Kopernik – życie i dzieło
  Zwiastowanie dla oczu – sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach
  70-lecie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
 • 12:00 – Katedra fromborska (Wzgórze Katedralne), ul. Katedralna 8
  Organizator i oprowadzanie – Muzeum Pomnika Historii Frombork Wzgórze Katedralne
 • 16:00 – msza św. pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego, a następnie uroczyste złożenie kwiatów przy grobie Mikołaja Kopernika. Po mszy św. uroczystości będą kontynuowane w Muzeum Mikołaja Kopernika.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach z okazji urodzin Mikołaja Kopernika.