Autyzm 2 kwietnia 2019 1

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Święto to  obchodzimy co roku 2 kwietnia, z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani. Ten dzień ma na celu podnoszenie świadomości nas wszystkich na temat autyzmu.

Czy autyzm to choroba?

Współczesna medycyna, traktuje autyzm i inne zaburzenia ASD jako stan a nie chorobę. Jedna z medycznych definicji mówi, że z chorobą mamy do czynienia kiedy mamy konkretne i znane przyczyny oraz dynamikę przebiegu. W przypadku zaburzeń ASD, pomimo dużego postępu wiedzy w tym temacie, ciągle nie są znane przyczyny, nie zbadano również przebiegu na poziomie molekularnym. Dziś autyzm zaliczamy do grupy zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Autyzm to przypadłość, zaliczana do grupy symptomów i objawów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Uważa się, że to schorzenie dotyczy mózgu i może mieć podłoże genetyczne. Pomimo, iż zidentyfikowano już wiele czynników ryzyka wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nadal pozostaje w pełni nie poznana.

Jakie są pierwsze objawy autyzmu?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Cierpiące na nie dziecko nie funkcjonuje prawidłowo we wszystkich obszarach swojego rozwoju. Pierwsze symptomy bardzo łatwo zauważyć i rozpoznać, gdyż osoba cierpiąca na autyzm:

  • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z innymi osobami, a jeśli już na kogoś patrzy, to jakby „niewidzącym wzrokiem”
  • zwykle nie mówi (i ma problemy ze składaniem słów w zdania), nie komunikuje się gestem i nie reaguje na polecenia
  • bawi się w dość specyficzny sposób, np. układa zabawki w rzędy, a gdy ktoś to zburzy, bardzo się denerwuje
  • może też całymi godzinami tylko machać rękoma lub chodzić dookoła pokoju.

Autyzm 2 kwietnia 2019

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest dobrą okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia zakładają zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych tym schorzeniem.

Tego dnia w wielu miastach na całym świecie podejmowane są działania i przeróżne inicjatywy, które mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

W Olsztynie już po raz piąty odbędą się obchody pod hasłem Olsztyn na niebiesko dla ludzi z autyzmem. Na to szczególne wydarzenie w naszym mieście zapraszamy w imieniu Organizatorów: Zespołu Placówek Edukacyjnych i Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Będą występy znanych muzyków. Zagrają: Enej, Czerwony Tulipan, raper Świder, hejnalista Daniel Rupiński.  Nie obędzie się również bez słodkiego poczęstunku i wielu ciekawych atrakcji dla dzieci.

Z kolei 30 marca, zakończyła się I edycja zimowych wypraw do Łupstychu pod hasłem Tolerancja, Życzliwość, Zrozumienie dla Autyzmu i innych Niepełnosprawności, w której uczestniczyła również Mapa Wydarzeń – Olsztyn 🙂

V Wyprawa do

A już w kwietniu, Morsujący Rowerzyści Olsztyn rozpoczynają kolejną edycję wypraw, tym razem pod hasłem Cztery Pory Roku dla Autyzmu i innych Niepełnosprawności. Pierwsza wyprawa z tego cyklu już wkrótce !!! Śledźcie szczegóły na olsztyn.mapawydarzen.pl

 

Natomiast już 2 kwietnia niech cały Olsztyn rozświetli się na niebiesko, zatopi w błękicie 🧩💙.

Bądźmy tego dnia wszyscy razem – dla ludzi z autyzmem 🏙